Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 5
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
bardzo uroczyście obchodzi święto swego patrona, co roku w innej parafii, przybliżając w ten sposób postać św. Ambrożego i problemy pszczelarstwa.

Pszczelarska tradycja

Warto przypomnieć czytelnikom zwyczaje pszczelarzy podhalańskich związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Po wieczerzy wigilijnej pszczelarz brał biały opłatek ze stołu, szedł do swej przydomowej pasieki i okruszynę opłatka wkładał do wylotka ula mówiąc: "Pszczoły moje - Bóg się nam narodził". Niekiedy, lekko stukając w ul słuchał jego odgłosu. Jeżeli bowiem ktoś nie wierzy, że w noc wigilijną zwierzęta mówią, to musi wiedzieć, że pszczoły mówią naprawdę. Bowiem pszczoła to "Owad święty", "Mucha Boża", "Iskierka Boża".
Tak postępowali dawno
bardzo uroczyście obchodzi święto swego patrona, co roku w innej parafii, przybliżając w ten sposób postać św. Ambrożego i problemy pszczelarstwa.<br><br>&lt;tit&gt;Pszczelarska tradycja&lt;/&gt;<br><br>Warto przypomnieć czytelnikom zwyczaje pszczelarzy podhalańskich związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Po wieczerzy wigilijnej pszczelarz brał biały opłatek ze stołu, szedł do swej przydomowej pasieki i okruszynę opłatka wkładał do wylotka ula mówiąc: "Pszczoły moje - Bóg się nam narodził". Niekiedy, lekko stukając w ul słuchał jego odgłosu. Jeżeli bowiem ktoś nie wierzy, że w noc wigilijną zwierzęta mówią, to musi wiedzieć, że pszczoły mówią naprawdę. Bowiem pszczoła to "Owad święty", "Mucha Boża", "Iskierka Boża".<br> Tak postępowali dawno
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego