Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Życie
Nr: 13.03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
w czasach zaborów, okupacji, stanów wojennych. Zaciążyło ono fatalnie na naszym życiu prawdziwym.
Brandys był wziętym publicystą. Po wojnie pracował w tygodnikach kulturalnych: "Odrodzenie", "Kuźnica" (1950- 1952 i 1956-1960) i "Nowa Kultura".
W roku 1946 ukazuje się książka Brandysa "Miasto niepokonane" - powieść o Warszawie w latach heroicznej walki z okupantem, która zapewniła pisarzowi popularność czytelników i uznanie krytyki.
Przełom lat czterdziestych i pięćdziesiątych to uwiedzenie przez socrealizm. Powstają wtedy "Obywatele". Powieść, tak jak i przynależność do partii, długo pisarzowi wytykana.
Po 1956 roku Kazimierz Brandys zerwał z komunizmem, wpisuje się w klimaty odwilży. Stopniowo przechodzi na pozycje antykomunistyczne. Znalazło to
w czasach zaborów, okupacji, stanów wojennych. Zaciążyło ono fatalnie na naszym życiu prawdziwym. <br>Brandys był wziętym publicystą. Po wojnie pracował w tygodnikach kulturalnych: "Odrodzenie", "Kuźnica" (1950- 1952 i 1956-1960) i "Nowa Kultura". <br>W roku 1946 ukazuje się książka Brandysa "Miasto niepokonane" - powieść o Warszawie w latach heroicznej walki z okupantem, która zapewniła pisarzowi popularność czytelników i uznanie krytyki. <br>Przełom lat czterdziestych i pięćdziesiątych to uwiedzenie przez socrealizm. Powstają wtedy "Obywatele". Powieść, tak jak i przynależność do partii, długo pisarzowi wytykana. <br>Po 1956 roku Kazimierz Brandys zerwał z komunizmem, wpisuje się w klimaty odwilży. Stopniowo przechodzi na pozycje antykomunistyczne. Znalazło to
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego