Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
dowcipnie oraz sugerował w konkluzji, iż założenia, na jakich cenzura się wspiera, są obelgą dla ludzkiej inteligencji. Jeśli cenzor ma wydawać sąd o publikacjach wszelkiego rodzaju, musi on być człowiekiem o niezwykłych kwalifikacjach.


O wewnętrznym cenzorze

Jak to ma często miejsce w polemicznych pismach Marksa, poza ironią i śmiesznością miażdżącą oponentów tętni głębokie i żywiołowe oburzenie w stosunku do ludzkiej niegodziwości: Cenzura jest nie tylko "policyjnym środkiem przeciw wolności" i usankcjonowanym bezprawiem, opartym na absurdalnych założeniach, które strzegą psychopatycznej zarozumiałości i ochraniają samowolę rządzących. Cenzura poniża ludzką i obywatelską godność pisarza.

Marks zdawał sobie jednak sprawę, iż nie każdy piszący jest
dowcipnie oraz sugerował w konkluzji, iż założenia, na jakich cenzura się wspiera, są obelgą dla ludzkiej inteligencji. Jeśli cenzor ma wydawać sąd o publikacjach wszelkiego rodzaju, musi on być człowiekiem o niezwykłych kwalifikacjach.<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;O wewnętrznym cenzorze&lt;/&gt;<br><br>Jak to ma często miejsce w polemicznych pismach Marksa, poza ironią i śmiesznością miażdżącą oponentów tętni głębokie i żywiołowe oburzenie w stosunku do ludzkiej niegodziwości: Cenzura jest nie tylko "policyjnym środkiem przeciw wolności" i usankcjonowanym bezprawiem, opartym na absurdalnych założeniach, które strzegą psychopatycznej zarozumiałości i ochraniają samowolę rządzących. Cenzura poniża ludzką i obywatelską godność pisarza.<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=35&gt; Marks zdawał sobie jednak sprawę, iż nie każdy piszący jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego