Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
dziennej powietrza. Zbocza wzniesień i przylegające do nich powietrze w nocy ulegają silnemu wychłodzeniu i obserwuje się spływ powietrza po stokach ku najniższym częściom doliny. Zachodzący w nocy ruch powietrza jest nazywany wiatrem górskim.
W poszczególnych dolinach górskich cyrkulacja powietrza w ciągu dnia ma często pewne swoiste cechy uzależnione od orientacji doliny względem stron świata. Wiatr górski wiejący w nocy jest zaliczany do grupy wiatrów katabatycznych, które cechuje grawitacyjny spływ chłodnego i zarazem cięższego powietrza na obszary położone niżej. Prędkość spływu tego powietrza jest uzależniona od kąta nachylenia zboczy i dłuższej osi doliny.
Wyżej zarysowana dobowa cyrkulacja powietrza obejmuje całe systemy
dziennej powietrza. Zbocza wzniesień i przylegające do nich powietrze w nocy ulegają silnemu wychłodzeniu i obserwuje się spływ powietrza po stokach ku najniższym częściom doliny. Zachodzący w nocy ruch powietrza jest nazywany wiatrem górskim.<br> W poszczególnych dolinach górskich cyrkulacja powietrza w ciągu dnia ma często pewne swoiste cechy uzależnione od orientacji doliny względem stron świata. Wiatr górski wiejący w nocy jest zaliczany do grupy wiatrów katabatycznych, które cechuje grawitacyjny spływ chłodnego i zarazem cięższego powietrza na obszary położone niżej. Prędkość spływu tego powietrza jest uzależniona od kąta nachylenia zboczy i dłuższej osi doliny.<br> Wyżej zarysowana dobowa cyrkulacja powietrza obejmuje całe systemy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego