Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
lód lekko zabrudzony 0,26, lód brudny 0,18 (Scheibbner, Mahringer, 1968). Wpływ zanieczyszczeń śniegu na albedo, a tym samym na topnienie omawiają szeroko I.A. Zotikow (1982) i S.G. Warren (1984). Przeważa pogląd, że o wielkości albedo decydują cienkie, powierzchniowe warstwy lodu, gdzie współczynnik ekstynkcji w wyniku rozpraszania osiąga 0,25 i zmniejsza się do 0,05 na głębokości 10 cm.
Rozpraszanie światła i większe pochłanianie promieniowania długofalowego sprawia, że odnosimy wrażenie, iż lód jest niebieski. Jest ono tym większe, im mniej jest domieszek w lodzie. Duża liczba pęcherzyków powietrza powoduje intensywniejsze rozpraszanie i mamy wrażenie barwy białej.

Właściwości
lód lekko zabrudzony 0,26, lód brudny 0,18 (Scheibbner, Mahringer, 1968). Wpływ zanieczyszczeń śniegu na albedo, a tym samym na topnienie omawiają szeroko I.A. Zotikow (1982) i S.G. Warren (1984). Przeważa pogląd, że o wielkości albedo decydują cienkie, powierzchniowe warstwy lodu, gdzie współczynnik ekstynkcji w wyniku rozpraszania osiąga 0,25 i zmniejsza się do 0,05 na głębokości 10 cm.<br> Rozpraszanie światła i większe pochłanianie promieniowania długofalowego sprawia, że odnosimy wrażenie, iż lód jest niebieski. Jest ono tym większe, im mniej jest domieszek w lodzie. Duża liczba pęcherzyków powietrza powoduje intensywniejsze rozpraszanie i mamy wrażenie barwy białej. <br><br>&lt;tit&gt;Właściwości
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego