Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 37 (2934)
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
tylko osadę, ale i cmentarz. To rzadkie. Osad przeworskich odkryto wiele, miejsc pochówków znacznie mniej. W dodatku oba stanowiska niezmiernie bogate w zabytki kultury materialnej.
W bazie ekspedycji, remizie pełczyskiej straży ogniowej, zgromadzono kolekcję przedmiotów wydobytych z półziemianek i grobów: od ozdób w rodzaju fibuli, szpil, zawieszek, przez fragmenty stroju (ostroga, sprzączka do pasa), narzędzi (krzemienne drapacze, gliniany przęślik, radełko do zdobienia ceramiki, szydła żelazne i kościane) po elementy uzbrojenia, np. nit od metalowego kołnierza tarczy, kawałki noży, groty strzał i włóczni. Narzędzia żelazne i kościane były wykonywane na miejscu.
Znaleziono także bryłkę bursztynu potwierdzającą tezę, że celtycka osada leżała na
tylko osadę, ale i cmentarz. To rzadkie. Osad przeworskich odkryto wiele, miejsc pochówków znacznie mniej. W dodatku oba stanowiska niezmiernie bogate w zabytki kultury materialnej.<br>W bazie ekspedycji, remizie pełczyskiej straży ogniowej, zgromadzono kolekcję przedmiotów wydobytych z półziemianek i grobów: od ozdób w rodzaju fibuli, szpil, zawieszek, przez fragmenty stroju (ostroga, sprzączka do pasa), narzędzi (krzemienne drapacze, gliniany przęślik, radełko do zdobienia ceramiki, szydła żelazne i kościane) po elementy uzbrojenia, np. nit od metalowego kołnierza tarczy, kawałki noży, groty strzał i włóczni. Narzędzia żelazne i kościane były wykonywane na miejscu.<br>Znaleziono także bryłkę bursztynu potwierdzającą tezę, że celtycka osada leżała na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego