Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dzieje Najnowsze
Nr: 1-2
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1981
siłami rewolucyjnymi w Rosji uczyniła dla niepodległości więcej niż inne nierewolucyjne partie z PPS na czele, wysuwające werbalnie program niepodległości.
Bardzo niekonsekwentnie pisano też na temat samego państwa. "Formalnie zgadzano się, że było to dla narodu wydarzenie pozytywne. Następująca jednak po tym suchym deklaratywnym stwierdzeniu totalna negacja dorobku dwudziestolecia czyniła ową konstatację niezrozumiałą i bezzasadną. W okresie międzywojennym nie znajdowano bowiem żadnych elementów, zjawisk, wydarzeń pozytywnych; twierdzono, że kraj cofał się w każdej dziedzinie, przeżywał wszechstronny regres "[...] Kształtowany przez historiografię owych lat wizerunek Drugiej Rzeczypospolitej składał się z kilku ostrych, grubych linii nakreślonych zdecydowanie czarną kreską [...]".
Tadeusz Daniszewski w 1950 r
siłami rewolucyjnymi w Rosji uczyniła dla niepodległości więcej niż inne nierewolucyjne partie z PPS na czele, wysuwające werbalnie program niepodległości.<br>Bardzo niekonsekwentnie pisano też na temat samego państwa. "Formalnie zgadzano się, że było to dla narodu wydarzenie pozytywne. &lt;page nr=41&gt; Następująca jednak po tym suchym deklaratywnym stwierdzeniu totalna negacja dorobku dwudziestolecia czyniła ową konstatację niezrozumiałą i bezzasadną. W okresie międzywojennym nie znajdowano bowiem żadnych elementów, zjawisk, wydarzeń pozytywnych; twierdzono, że kraj cofał się w każdej dziedzinie, przeżywał wszechstronny regres "[...] Kształtowany przez historiografię owych lat wizerunek Drugiej Rzeczypospolitej składał się z kilku ostrych, grubych linii nakreślonych zdecydowanie czarną kreską [...]".<br>Tadeusz Daniszewski w 1950 r
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!