Typ tekstu: Strona internetowa
Autor: Łukasz
Tytuł: strona o żeglarstwie
Rok wydania: 2004
Rok powstania: 2005
po prostu ich nie ma). Jednym z częściej spotykanych pomiarów odległości jest pomiar odległości od światła wyłaniającego się zza widnokręgu (zob. "Widnokrąg i jego odległość").

Przykład
Zauważono wyłaniające się zza widnokręgu światło. Na podstawie jego charakterystyki rozpoznano latarnię morską Jastarnia. Ze "Spisu Świateł i Sygnałów Nawigacyjnych" odczytano wysokość światła n.p.m. - 22 m. Wysokość oczu obserwatora n.p.m. wynosi 2 m. Wyznaczyć linię pozycyjną.

Obliczamy na podstawie wzoru:

Gdzie:
d - odległość w milach morskich,
H - wysokość latarni w metrach,
h - wysokość oczu obserwatora w metrach

d = 2.08 * (4,69 + 1,41) = 2.08 * 6,10 = 12,69 Mm
po prostu ich nie ma). Jednym z częściej spotykanych pomiarów odległości jest pomiar odległości od światła wyłaniającego się zza widnokręgu (zob. "Widnokrąg i jego odległość").<br><br>Przykład<br>Zauważono wyłaniające się zza widnokręgu światło. Na podstawie jego charakterystyki rozpoznano latarnię morską Jastarnia. Ze "Spisu Świateł i Sygnałów Nawigacyjnych" odczytano wysokość światła n.p.m. - 22 m. Wysokość oczu obserwatora n.p.m. wynosi 2 m. Wyznaczyć linię pozycyjną.<br><br>Obliczamy na podstawie wzoru:<br><br>Gdzie:<br>d - odległość w milach morskich,<br>H - wysokość latarni w metrach,<br>h - wysokość oczu obserwatora w metrach<br><br>d = 2.08 * (4,69 + 1,41) = 2.08 * 6,10 = 12,69 Mm
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego