Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
kulturowy, nabiera dziś, wraz z aspiracjami tradycjonalistycznymi, nowego znaczenia i jest niezbędny dla właściwego zrozumienia wymiarów gospodarczego i strategicznego - pisze Pierre Hassner.
Czy jednak można do tych procesów znaleźć jeden wspólny klucz?
Czy koncept cywilizacyjnego zderzenia nie jest za łatwy?
Huntington odpowiada na to, że jego próba jest propozycją nowego paradygmatu, podstawowego wzorca koncepcyjnego, znalezienia punktu wyjścia dla wszelkiej analizy spraw międzynarodowych.
Paradygmat zimnowojenny dwóch mocarstw i trzech światów przestał istnieć.
Paradygmat konfliktów międzycywilizacyjnych, zdaniem ((jego)) autora, wiele - choć bynajmniej nie wszystko - tłumaczy i porządkuje.
I taka jest właśnie jego rola. Jako struktura porządkująca paradygmat, wedle Thomasa Kuhna, nie musi tłumaczyć
kulturowy, nabiera dziś, wraz z aspiracjami tradycjonalistycznymi, nowego znaczenia i jest niezbędny dla właściwego zrozumienia wymiarów gospodarczego i strategicznego - pisze Pierre Hassner.<br>Czy jednak można do tych procesów znaleźć jeden wspólny klucz?<br>Czy koncept cywilizacyjnego zderzenia nie jest za łatwy?<br>Huntington odpowiada na to, że jego próba jest propozycją nowego paradygmatu, podstawowego wzorca koncepcyjnego, znalezienia punktu wyjścia dla wszelkiej analizy spraw międzynarodowych.<br>Paradygmat zimnowojenny dwóch mocarstw i trzech światów przestał istnieć.<br>Paradygmat konfliktów międzycywilizacyjnych, zdaniem ((jego)) autora, wiele - choć bynajmniej nie wszystko - tłumaczy i porządkuje.<br>I taka jest właśnie jego rola. Jako struktura porządkująca paradygmat, wedle Thomasa Kuhna, nie musi tłumaczyć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego