Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1966
Funkcję tego rozkładu oznaczmy przez fm (r)
Pojęcie skuteczności metody działania. Jeśli cel jest niestopniowalny, to skuteczność e(m) metody m można po prostu utożsamić z częstością, z jaką prowadzi ona do osiągnięcia celu:
e(m)=fm(1).
Jeśli cel jest stopniowalny, to skuteczność metody m trzeba określić jako funkcję parametrów charakteryzujących fm , czyli rozkład prawdopodobieństwa stopnia realizacji celu przy systematycznym stosowaniu metody m . Najprostszą ewentualnością jest utożsamić skuteczność m z jakąś miarą lokacji fm , na przykład wartością przeciętną r:

Można uzależnić e(m) także od miary rozproszenia; możliwości, jakie się tu nasuwają, pozostawiamy do ewentualnej dyskusji.
Skuteczność jako kryterium wyboru
Funkcję tego rozkładu oznaczmy przez f&lt;hi rend="upper"&gt;m&lt;/&gt; (r) <br>Pojęcie skuteczności metody działania. Jeśli cel jest niestopniowalny, to skuteczność e(m) metody m można po prostu utożsamić z częstością, z jaką prowadzi ona do osiągnięcia celu:<br>e(m)=f&lt;hi rend="upper"&gt;m&lt;/&gt;(1).<br>Jeśli cel jest stopniowalny, to skuteczność metody m trzeba określić jako funkcję parametrów charakteryzujących f&lt;hi rend="upper"&gt;m&lt;/&gt; , czyli rozkład prawdopodobieństwa stopnia realizacji celu przy systematycznym stosowaniu metody m . Najprostszą ewentualnością jest utożsamić skuteczność m z jakąś miarą lokacji f&lt;hi rend="upper"&gt;m&lt;/&gt; , na przykład wartością przeciętną r:<br>&lt;gap&gt;<br>Można uzależnić e(m) także od miary rozproszenia; możliwości, jakie się tu nasuwają, pozostawiamy do ewentualnej dyskusji.<br>Skuteczność jako kryterium wyboru
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego