Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 50
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
był opiekunem dzieci, na patrona wybrali go sobie złodzieje, kłusownicy, żeglarze, rybacy, więźniowie, literaci, piekarze, krawcy, handlowcy.
Na Rusi i w niektórych polskich wsiach do dziś rozpowszechniona jest wiara w to, że święty Mikołaj chroni dobytek chłopów przed wilkami.
Mówiono o nim, że to święty bardzo zapracowany, skoro przyszło mu patronować tak wielu różnym, niekiedy przeciwnym sobie grupom.
Według badanych przeze mnie dzieci św. Mikołaj zajmuje się przede wszystkim wyczarowywaniem lub produkowaniem, rozdawaniem, czasem nawet handlowaniem zabawkami.
Spośród 185 przeanalizowanych przeze mnie listów, wysyłanych pocztą przez dzieci do św. Mikołaja, prawie wszystkie dotyczyły tej właśnie roli.
Tylko trzy z nich zawierały
był opiekunem dzieci, na patrona wybrali go sobie złodzieje, kłusownicy, żeglarze, rybacy, więźniowie, literaci, piekarze, krawcy, handlowcy.<br>Na Rusi i w niektórych polskich wsiach do dziś rozpowszechniona jest wiara w to, że święty Mikołaj chroni dobytek chłopów przed wilkami.<br>Mówiono o nim, że to święty bardzo zapracowany, skoro przyszło mu patronować tak wielu różnym, niekiedy przeciwnym sobie grupom.<br>Według badanych przeze mnie dzieci św. Mikołaj zajmuje się przede wszystkim wyczarowywaniem lub produkowaniem, rozdawaniem, czasem nawet handlowaniem zabawkami.<br>Spośród 185 przeanalizowanych przeze mnie listów, wysyłanych pocztą przez dzieci do św. Mikołaja, prawie wszystkie dotyczyły tej właśnie roli.<br>Tylko trzy z nich zawierały
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego