Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Ozon
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
im więcej na nim plam, tym więcej promieniowania do nas dociera. Obserwacje astronomiczne z lat 1645-1715 i 1788-1805 dowodzą, że wyjątkowo mało aktywne Słońce spowodowało falę rekordowo niskiej temperatury w tym okresie.

Teraz mamy sytuację odwrotną: badania pokazują, że na naszej gwieździe pojawia się średnio dwa razy więcej plam niż przez ostatnie 8 tys. lat. Nie przypadkiem zbiegło się to w czasie z globalną falą ocieplenia. - Za obecny wzrost temperatury w dwóch trzecich odpowiada natura, a tylko jedna trzecia to efekt gospodarczej działalności człowieka - szacuje profesor Czesław Koźmiński, kierownik Zakładu Klimatologii i Meteorologii Morskiej na Uniwersytecie Szczecińskim.

Co do
im więcej na nim plam, tym więcej promieniowania do nas dociera. Obserwacje astronomiczne z lat 1645-1715 i 1788-1805 dowodzą, że wyjątkowo mało aktywne Słońce spowodowało falę rekordowo niskiej temperatury w tym okresie. <br><br>Teraz mamy sytuację odwrotną: badania pokazują, że na naszej gwieździe pojawia się średnio dwa razy więcej plam niż przez ostatnie 8 tys. lat. Nie przypadkiem zbiegło się to w czasie z globalną falą ocieplenia. - Za obecny wzrost temperatury w dwóch trzecich odpowiada natura, a tylko jedna trzecia to efekt gospodarczej działalności człowieka - szacuje profesor Czesław Koźmiński, kierownik Zakładu Klimatologii i Meteorologii Morskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. <br><br>Co do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego