Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
eksperymentów H. Hertza (1887 r.). wytwarzał on za pomocą oscylatora elektrycznego wzbudzanego cewką indukcyjną fale elektromagnetyczne i badał ich własności: odbicie, załamanie, prędkość rozchodzenia się i stwierdził zgodność podstawowych cech badanych fal i fal świetlnych, choć różniły się one bardzo znacznie długością fali.
Teoria Maxwella stała się jedna z najbardziej płodnych idei, tworząc podstawy elektrodynamiki, ale zasłynęła też i tym, że prawie natychmiast znalazła zastosowanie praktyczne. Już w 1897 r. G. Marconi zastosował fale Hertza, jak je wówczas nazywano (dziś powiedzielibyśmy - fale radiowe) do przekazywania informacji na odległość, co dało początek burzliwemu rozwojowi radiofonii.
Obecnie znamy szereg różnych rodzajów promieniowania elektromagnetycznego
eksperymentów H. Hertza (1887 r.). wytwarzał on za pomocą oscylatora elektrycznego wzbudzanego cewką indukcyjną fale elektromagnetyczne i badał ich własności: odbicie, załamanie, prędkość rozchodzenia się i stwierdził zgodność podstawowych cech badanych fal i fal świetlnych, choć różniły się one bardzo znacznie długością fali.<br>Teoria Maxwella stała się jedna z najbardziej płodnych idei, tworząc podstawy elektrodynamiki, ale zasłynęła też i tym, że prawie natychmiast znalazła zastosowanie praktyczne. Już w 1897 r. G. Marconi zastosował fale Hertza, jak je wówczas nazywano (dziś powiedzielibyśmy - fale radiowe) do przekazywania informacji na odległość, co dało początek burzliwemu rozwojowi radiofonii.<br>Obecnie znamy szereg różnych rodzajów promieniowania elektromagnetycznego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego