Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 01.03 (1)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
do przewag w Rzeczpospolitej i w środkowej Europie.

Co oczywiście nie znaczy, że Polska pozbawiona była fortyfikacji. W samym średniowieczu wzniesiono na ziemiach polskich ponad tysiąc zamków z potężnymi murami. Otrzymaliśmy też schedę fortyfikacyjną po Krzyżakach, którzy wprawdzie długich murów nie stawiali, ale za to wybudowali przemyślany ciąg zamków na podbijanych terenach pruskich.

System fortów został poddany gorącej próbie w I wojnie światowej. Okazało się, że jest niewiele wart. Z 200 twierdz fortowych w Europie tylko 5 proc. odegrało jakąkolwiek rolę militarną. Znów przewagę zyskał szybki manewr, ruch wojsk, przenikanie, a nie przełamywanie czy przegryzanie się przez twierdze i mury.

Po
do przewag w Rzeczpospolitej i w środkowej Europie.<br><br>Co oczywiście nie znaczy, że Polska pozbawiona była fortyfikacji. W samym średniowieczu wzniesiono na ziemiach polskich ponad tysiąc zamków z potężnymi murami. Otrzymaliśmy też schedę fortyfikacyjną po Krzyżakach, którzy wprawdzie długich murów nie stawiali, ale za to wybudowali przemyślany ciąg zamków na podbijanych terenach pruskich.<br><br>System fortów został poddany gorącej próbie w I wojnie światowej. Okazało się, że jest niewiele wart. Z 200 twierdz fortowych w Europie tylko 5 proc. odegrało jakąkolwiek rolę militarną. Znów przewagę zyskał szybki manewr, ruch wojsk, przenikanie, a nie przełamywanie czy przegryzanie się przez twierdze i mury.<br><br>Po
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego