Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
1866r. udaremniły go aresztowania.
W następstwie dwaj zesłani do Irkucka powstańcy: Narcyz Celiński i Gustaw Szaramowicz, podjęli próbę oswobodzenia więzionych w tym rejonie Polaków; w wypadku powodzenia myśleli o opanowaniu innych głównych punktów katorgi i o przedostaniu się do Chin z bronią w ręku. Poparli tę próbę głównie "czerwoni" zesłańcy, podczas gdy ich "biali" towarzysze ze sfer ziemiańskich okazali i tu ostrożność i powściągliwość.
W czerwcu 1866 r. wybuchło powstanie w grupie ok.700 więźniów, wysłanych z Irkucka na budowę drogi nad jeziorem Bajkał. Powstańcy rozbroili konwojentów i podjęli marsz wzdłuż jeziora, zostali jednak zablokowani w górach przez wojska carskie.
Niewielka część
1866r. udaremniły go aresztowania.<br>W następstwie dwaj zesłani do Irkucka powstańcy: Narcyz Celiński i Gustaw Szaramowicz, podjęli próbę oswobodzenia więzionych w tym rejonie Polaków; w wypadku powodzenia myśleli o opanowaniu innych głównych punktów katorgi i o przedostaniu się do Chin z bronią w ręku. Poparli tę próbę głównie "czerwoni" zesłańcy, podczas gdy ich "biali" towarzysze ze sfer ziemiańskich okazali i tu ostrożność i powściągliwość.<br>W czerwcu 1866 r. wybuchło powstanie w grupie ok.700 więźniów, wysłanych z Irkucka na budowę drogi nad jeziorem Bajkał. Powstańcy rozbroili konwojentów i podjęli marsz wzdłuż jeziora, zostali jednak zablokowani w górach przez wojska carskie.<br>Niewielka część
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego