Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
podobne do warstw w naczyniach żylnych.
W dużych naczyniach - pniach chłonnych - można rozróżnić trzy warstwy: 1. błonę wewnętrzną (tunica intima), 2. błonę środkową (tunica media), 3. błonę zewnętrzną, czyli przydankę (tunica externa s. adventitia).
Błona wewnętrzna składa się ze śródbłonka i tkanki łącznej luźnej z siecią cienkich włókien sprężystych biegnących podłużnie, które nie wytwarzają błony sprężystej wewnętrznej.
Błona środkowa, zwykle najsłabiej rozwinięta, jest zbudowana z tkanki łącznej z włóknami sprężystymi oraz komórkami mięśniowymi gładkimi, przeważnie o przebiegu okrężnym.
Błona zewnętrzna składa się z tkanki łącznej z grubymi włóknami kolagenowymi i sprężystymi, przebiegającymi podłużnie. W części obwodowej ma ona utkanie bardziej luźne
podobne do warstw w naczyniach żylnych.<br>W dużych naczyniach - pniach chłonnych - można rozróżnić trzy warstwy: 1. błonę wewnętrzną (tunica intima), 2. błonę środkową (tunica media), 3. błonę zewnętrzną, czyli przydankę (tunica externa s. adventitia).<br>Błona wewnętrzna składa się ze śródbłonka i tkanki łącznej luźnej z siecią cienkich włókien sprężystych biegnących podłużnie, które nie wytwarzają błony sprężystej wewnętrznej.<br>Błona środkowa, zwykle najsłabiej rozwinięta, jest zbudowana z tkanki łącznej z włóknami sprężystymi oraz komórkami mięśniowymi gładkimi, przeważnie o przebiegu okrężnym.<br>Błona zewnętrzna składa się z tkanki łącznej z grubymi włóknami kolagenowymi i sprężystymi, przebiegającymi podłużnie. W części obwodowej ma ona utkanie bardziej luźne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego