Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Stolica
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1962
Tylman z Gameren, i jemu też głównie zawdzięczamy, że siedemnastowieczna Warszawa, w której dotychczas mieszały się ze sobą i wzajemnie osłabiały najrozmaitsze style architektoniczne, stała się w ostatnich trzydziestu latach swego istnienia typowym miastem barokowym.
Najpiękniejszy spośród tych barokowych pałaców warszawskich był podobno zaprojektowany przez Tylmana pałac Jana Andrzeja Morsztyna, podskarbiego wielkiego koronnego, a zarazem znakomitego poety, który wznosił się na zachód od Krakowskiego Przedmieścia, przy przedłużeniu ulicy Wierzbowej (dawniej Wierzbowskiej) w kierunku na Królewską i Mazowiecką. Przestronne i kunsztownie wymalowane sale, bogate i wykwintne sprzęty oraz piękna galeria obrazów wywierały wielkie wrażenie nawet na cudzoziemcach.
Godnym odpowiednikiem tego wspaniałego gmachu był pałac
Tylman z Gameren, i jemu też głównie zawdzięczamy, że siedemnastowieczna Warszawa, w której dotychczas mieszały się ze sobą i wzajemnie osłabiały najrozmaitsze style architektoniczne, stała się w ostatnich trzydziestu latach swego istnienia typowym miastem barokowym.<br>Najpiękniejszy spośród tych barokowych pałaców warszawskich był podobno zaprojektowany przez Tylmana pałac Jana Andrzeja Morsztyna, podskarbiego wielkiego koronnego, a zarazem znakomitego poety, który wznosił się na zachód od Krakowskiego Przedmieścia, przy przedłużeniu ulicy Wierzbowej (dawniej Wierzbowskiej) w kierunku na Królewską i Mazowiecką. Przestronne i kunsztownie wymalowane sale, bogate i wykwintne sprzęty oraz piękna galeria obrazów wywierały wielkie wrażenie nawet na cudzoziemcach.<br>Godnym odpowiednikiem tego wspaniałego gmachu był pałac
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego