Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
cegiełkę jądra atomowego - neutron, który ujawnił swa obecność dopiero przy bombardowaniu jąder atomowych strumieniem cząstek alfa.

Cząstki naładowane jonizują materię.

Siła kulombowska działająca pomiędzy ładunkami elektrycznymi jest nam dobrze znana, nie będzie więc trudne zrozumienie najprostszego rodzaju oddziaływania cząstki naładowanej ze środowiskiem, które w następstwie prowadzi do jonizacji. Wyobraźmy sobie pojedynczy elektron lub cząstkę alfa trafiającą do ośrodka ciekłego, gazowego lub stałego. Będą one przelatywały w różnych odległościach od miliardów atomów, oddziałując z ich elektronami za pośrednictwem sił kulombowskich. W zależności od odległości, w jakich cząstka mija poszczególne atomy, mogą realizować się następujące przypadki.
Gdy zbliżenie cząstki padającej jest duże, siła
cegiełkę jądra atomowego - neutron, który ujawnił swa obecność dopiero przy bombardowaniu jąder atomowych strumieniem cząstek alfa.<br><br>&lt;tit&gt;Cząstki naładowane jonizują materię.&lt;/&gt;<br><br>Siła kulombowska działająca pomiędzy ładunkami elektrycznymi jest nam dobrze znana, nie będzie więc trudne zrozumienie najprostszego rodzaju oddziaływania cząstki naładowanej ze środowiskiem, które w następstwie prowadzi do jonizacji. Wyobraźmy sobie pojedynczy elektron lub cząstkę alfa trafiającą do ośrodka ciekłego, gazowego lub stałego. Będą one przelatywały w różnych odległościach od miliardów atomów, oddziałując z ich elektronami za pośrednictwem sił kulombowskich. W zależności od odległości, w jakich cząstka mija poszczególne atomy, mogą realizować się następujące przypadki.<br>Gdy zbliżenie cząstki padającej jest duże, siła
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego