Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
2.5.5. Parowanie

W procesie parowania mamy do czynienia z dwoma zjawiskami. W wyniku dopływu energii cieplnej z otoczenia następuje odrywanie się cząsteczek od powierzchni parującej i przedostawanie się ich do powietrza atmosferycznego. Jednocześnie trwa zjawisko przechodzenia cząsteczek cieczy parującej z atmosfery do powierzchni parującej.
W meteorologicznych obserwacjach i pomiarach zwykle uwagę zwracamy na wielkość parowania wody. Czynniki zewnętrzne mogą wpływać na przyspieszenie lub zwolnienie procesu parowania wody. Ogólnie biorąc, na prędkość parowania wody wpływa m.in. kształt powierzchni parującej, aktualna prężność pary wodnej, ciśnienie atmosferyczne, prędkość wiatru.
W praktyce posługujemy się pojęciami parowanie potencjalne i parowanie rzeczywiste. Parowanie potencjalne
2.5.5. Parowanie&lt;/&gt;<br><br> W procesie parowania mamy do czynienia z dwoma zjawiskami. W wyniku dopływu energii cieplnej z otoczenia następuje odrywanie się cząsteczek od powierzchni parującej i przedostawanie się ich do powietrza atmosferycznego. Jednocześnie trwa zjawisko przechodzenia cząsteczek cieczy parującej z atmosfery do powierzchni parującej.<br> W meteorologicznych obserwacjach i pomiarach zwykle uwagę zwracamy na wielkość parowania wody. Czynniki zewnętrzne mogą wpływać na przyspieszenie lub zwolnienie procesu parowania wody. Ogólnie biorąc, na prędkość parowania wody wpływa m.in. kształt powierzchni parującej, aktualna prężność pary wodnej, ciśnienie atmosferyczne, prędkość wiatru.<br> W praktyce posługujemy się pojęciami parowanie potencjalne i parowanie rzeczywiste. Parowanie potencjalne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego