Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
strony ludności ukraińskiej.
W dniu 17 września, na wieść o przekroczeniu granicy polskiej przez wojska radzieckie, podjęto próbę wyjazdu do Warszawy posiadanymi samochodami. Po zauważeniu oddziałów radzieckich powrócono do Zdołbunowa, gdzie wkrótce po ich wkroczeniu wszystkie samochody zostały zarekwirowane.
Większość pracowników, którzy 6 września opuścili Warszawę, powróciło do niej i ponownie podjęło pracę w Polskich Zakładach Optycznych, ale już pod zmienioną przez okupanta nazwą na "Optische Präzisions-Werke GmbH".
Po kapitulacji i wkroczeniu Niemców do Warszawy komisja powołana przez okupanta w raporcie Nr 28 z 28.10.1939 r. stwierdziła:
„Najbardziej licząca się polska fabryka optyczna jest wyposażona w najbardziej
strony ludności ukraińskiej.<br>W dniu 17 września, na wieść o przekroczeniu granicy polskiej przez wojska radzieckie, podjęto próbę wyjazdu do Warszawy posiadanymi samochodami. Po zauważeniu oddziałów radzieckich powrócono do Zdołbunowa, gdzie wkrótce po ich wkroczeniu wszystkie samochody zostały zarekwirowane.<br>Większość pracowników, którzy 6 września opuścili Warszawę, powróciło do niej i ponownie podjęło pracę w Polskich Zakładach Optycznych, ale już pod zmienioną przez okupanta nazwą na "Optische Präzisions-Werke GmbH".<br>Po kapitulacji i wkroczeniu Niemców do Warszawy komisja powołana przez okupanta w raporcie Nr 28 z 28.10.1939 r. stwierdziła:<br>&lt;q&gt;&#132;Najbardziej licząca się polska fabryka optyczna jest wyposażona w najbardziej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego