Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
i STEFANA BATOREGO, księcia Siedmiogrodu, zobowiązując ich jednocześnie do zawarcia małżeństwa.

Zwolennicy Batorego zwołali walny zjazd szlachty do Jędrzejowa, aby podkreślić prawomocność elekcji Anny i Stefana oraz strzec Krakowa przed Habsburgiem, a następnie udali się tłumnie do stolicy, aby tam czekać na elekta, po którego udało się do Siedmiogrodu uroczyste poselstwo.

Batory stanął w Krakowie w Wielkanoc 1576 r. Tydzień później 43-letni elekt poślubił starszą od siebie o 10 lat Annę, po czym oboje zostali ukoronowani.
Elekcja i koronacja Batorego były ogromnym sukcesem średniej szlachty skupionej wokół zasłużonego przywódcy ruchu egzekucyjnego, Sienickiego, potwierdzały zarazem polityczną rolę tego środowiska.

Nowy władca
i STEFANA BATOREGO, księcia Siedmiogrodu, zobowiązując ich jednocześnie do zawarcia małżeństwa.<br><br>Zwolennicy Batorego zwołali walny zjazd szlachty do Jędrzejowa, aby podkreślić prawomocność elekcji Anny i Stefana oraz strzec Krakowa przed Habsburgiem, a następnie udali się tłumnie do stolicy, aby tam czekać na elekta, po którego udało się do Siedmiogrodu uroczyste poselstwo.<br><br>Batory stanął w Krakowie w Wielkanoc 1576 r. Tydzień później 43-letni elekt poślubił starszą od siebie o 10 lat Annę, po czym oboje zostali ukoronowani.<br>Elekcja i koronacja Batorego były ogromnym sukcesem średniej szlachty skupionej wokół zasłużonego przywódcy ruchu egzekucyjnego, Sienickiego, potwierdzały zarazem polityczną rolę tego środowiska.<br><br>Nowy władca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego