Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
nie tylko pod względem biomasy i liczebności okazów, ale także pod względem zróżnicowania gatunkowego. W znanej z obfitości ogromnych roślinożernych zauropodów afrykańskiej faunie Tendaguru duże drapieżne dinozaury znane są tylko z pojedynczych zębów. Wielkie drapieżne teropody pospolite były natomiast w bliskiej wiekowo (kimeryd) amerykańskiej faunie formacjiMorrison. Największe rozmiary osiągnęły w późnej kredzie, kiedy w kampanie Mongolii i mastrychcie Alberty i Montany panowały tyranozaury.
Czaszki ostatnich z nich przekraczały półtora metra długości, a masę ciała szacuje się na kilka ton. Nigdy wcześniej ani później nie było tak wielkich naziemnych drapieżników.
Dziwne, że nie ma oczywistego związku pomiędzy rozmiarami ciała teropodów i współwystępujących
nie tylko pod względem biomasy i liczebności okazów, ale także pod względem zróżnicowania gatunkowego. W znanej z obfitości ogromnych roślinożernych zauropodów afrykańskiej faunie Tendaguru duże drapieżne dinozaury znane są tylko z pojedynczych zębów. Wielkie drapieżne teropody pospolite były natomiast w bliskiej wiekowo (kimeryd) amerykańskiej faunie formacjiMorrison. Największe rozmiary osiągnęły w późnej kredzie, kiedy w kampanie Mongolii i mastrychcie Alberty i Montany panowały tyranozaury.<br>Czaszki ostatnich z nich przekraczały półtora metra długości, a masę ciała szacuje się na kilka ton. Nigdy wcześniej ani później nie było tak wielkich naziemnych drapieżników.<br>Dziwne, że nie ma oczywistego związku pomiędzy rozmiarami ciała teropodów i współwystępujących
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego