Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
Kalabiński, stwierdzając, że w pierwszym roku rewolucji, gdy proletariat był w pełnej ofensywie, NZR ze swym nacjonalizmem i solidaryzmem klasowym, taktyką zwalczania strajków i terrorem nie mógł liczyć na żadne ani polityczne, ani organizacyjne sukcesy. Dopiero po upadku powstania moskiewskiego, gdy od ruchu rewolucyjnego zaczęły odrywać się mniej świadome grupy proletariatu, Narodowemu Związkowi Robotniczemu udało się zwiększyć wśród niego wpływy.
Po tym okresie pod koniec 1907 r. ilość robotników zorganizowanych w NZR i "polskich" związkach zawodowych zaczęła maleć. W łonie NZR narastał ferment przeciw polityce ND i kierownictwu związku, zakończony zerwaniem więzów politycznych i organizacyjnych NZR z Narodową Demokracją.
Rewolucja 1905
Kalabiński, stwierdzając, że w pierwszym roku rewolucji, gdy proletariat był w pełnej ofensywie, NZR ze swym nacjonalizmem i solidaryzmem klasowym, taktyką zwalczania strajków i terrorem nie mógł liczyć na żadne ani polityczne, ani organizacyjne sukcesy. Dopiero po upadku powstania moskiewskiego, gdy od ruchu rewolucyjnego zaczęły odrywać się mniej świadome grupy proletariatu, Narodowemu Związkowi Robotniczemu udało się zwiększyć wśród niego wpływy.<br>Po tym okresie pod koniec 1907 r. ilość robotników zorganizowanych w NZR i "polskich" związkach zawodowych zaczęła maleć. W łonie NZR narastał ferment przeciw polityce ND i kierownictwu związku, zakończony zerwaniem więzów politycznych i organizacyjnych NZR z Narodową Demokracją.<br>Rewolucja 1905
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego