Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 39
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
słabość - były jej siłą. Podział na państwa i państewka, na władzę centralną (koronę) i lokalne senioraty, miasta mające swoje prawa - tworzyły korzystną pożywkę do rywalizacji. Na korzyść Europy grał również rozdział sfery świeckiej i religijnej.
Kościół umocnił swoją pozycję na południu Europy, ale na jej północy większa swoboda dała szansę protestanckiej reformie. Herezje wywoływały nie tylko ferment w religii, ale i w nauce. Wynalazki były na świecie znane od dawna (Chiny w nich przodowały), ale to Europa upowszechniła je na szeroką skalę. Wytworzył się swoisty kult nowości, pochwała eksperymentu w nauce i użyteczności wytwarzanych przedmiotów.

Selekcja bogatych

Dowodem na to, że
słabość - były jej siłą. Podział na państwa i państewka, na władzę centralną (koronę) i lokalne senioraty, miasta mające swoje prawa - tworzyły korzystną pożywkę do rywalizacji. Na korzyść Europy grał również rozdział sfery świeckiej i religijnej.<br>Kościół umocnił swoją pozycję na południu Europy, ale na jej północy większa swoboda dała szansę protestanckiej reformie. Herezje wywoływały nie tylko ferment w religii, ale i w nauce. Wynalazki były na świecie znane od dawna (Chiny w nich przodowały), ale to Europa upowszechniła je na szeroką skalę. Wytworzył się swoisty kult nowości, pochwała eksperymentu w nauce i użyteczności wytwarzanych przedmiotów.<br><br>&lt;tit&gt;Selekcja bogatych&lt;/&gt;<br><br>Dowodem na to, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego