Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
wynika, że wysokość ta, ze znakiem dodatnim, równa jest wówczas wielkości refrakcji. Na tym polega idea pomiaru refrakcji, wykorzystana przez Bradleya E. Schaefera.

Teorie refrakcji atmosferycznej przyjmują model sferycznej warstwy powietrza, otaczającej leżącą w środku Ziemię. W najprostszym modelu warstwa powietrza jest jednorodna i ma jeden współczynnik załamania światła względem próżni, za którą można uważać przestrzeń kosmiczną, skąd dociera do nas promieniowanie innych ciał niebieskich. Mamy wówczas do czynienia z klasycznym przypadkiem załamania światła przy przejściu z ośrodka optycznie rzadszego do gęstszego. Któż z nas nie głowił się nad tym problemem w szkole na lekcji fizyki?
Bardziej realistyczny model uwzględnia zależność
wynika, że wysokość ta, ze znakiem dodatnim, równa jest wówczas wielkości refrakcji. Na tym polega idea pomiaru refrakcji, wykorzystana przez Bradleya E. Schaefera.<br><br>Teorie refrakcji atmosferycznej przyjmują model sferycznej warstwy powietrza, otaczającej leżącą w środku Ziemię. W najprostszym modelu warstwa powietrza jest jednorodna i ma jeden współczynnik załamania światła względem próżni, za którą można uważać przestrzeń kosmiczną, skąd dociera do nas promieniowanie innych ciał niebieskich. Mamy wówczas do czynienia z klasycznym przypadkiem załamania światła przy przejściu z ośrodka optycznie rzadszego do gęstszego. Któż z nas nie głowił się nad tym problemem w szkole na lekcji fizyki?<br>Bardziej realistyczny model uwzględnia zależność
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego