Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 08.27
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Sąd Najwyższy Chile odebrał wczoraj immunitet byłemu dyktatorowi tego kraju (1973 - 1990), 88-letniemu Augusto Pinochetowi.
Teoretycznie może on zostać teraz pociągnięty do odpowiedzialności za udział w realizacji tzw. Planu Kondor. Plan, realizowany w latach 70. i 80. w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju, miał na celu likwidowanie przeciwników rządzących tam dyktatorów. Pinochet, który oddał władzę w 1990 roku, ma mandat dożywotniego senatora, gwarantujący mu immunitet. Dotychczas nie stanął przed sądem nie z powodu nietykalności, lecz dlatego, że lekarze stwierdzili u niego początki demencji starczej.
Członkowie Sądu Najwyższego wysłuchali wczoraj obu stron. Adwokaci byłego prezydenta wskazywali na zły stan
Sąd Najwyższy&lt;/&gt; &lt;name type="place"&gt;Chile&lt;/&gt; odebrał wczoraj immunitet byłemu dyktatorowi tego kraju (1973 - 1990), 88-letniemu &lt;name type="person"&gt;Augusto Pinochetowi&lt;/&gt;.<br>Teoretycznie może on zostać teraz pociągnięty do odpowiedzialności za udział w realizacji tzw. Planu Kondor. Plan, realizowany w latach 70. i 80. w &lt;name type="place"&gt;Argentynie&lt;/&gt;, &lt;name type="place"&gt;Boliwii&lt;/&gt;, &lt;name type="place"&gt;Brazylii&lt;/&gt;, &lt;name type="place"&gt;Chile&lt;/&gt;, &lt;name type="place"&gt;Paragwaju&lt;/&gt; i &lt;name type="place"&gt;Urugwaju&lt;/&gt;, miał na celu likwidowanie przeciwników rządzących tam dyktatorów. &lt;name type="person"&gt;Pinochet&lt;/&gt;, który oddał władzę w 1990 roku, ma mandat dożywotniego senatora, gwarantujący mu immunitet. Dotychczas nie stanął przed sądem nie z powodu nietykalności, lecz dlatego, że lekarze stwierdzili u niego początki demencji starczej.<br>Członkowie &lt;name type="org"&gt;Sądu Najwyższego&lt;/&gt; wysłuchali wczoraj obu stron. Adwokaci byłego prezydenta wskazywali na zły stan
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego