Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
Witkiewicza i stworzonego przezeń "stylu zakopiańskiego", pojawił się pogląd zasadniczo odmienny: widziano w góralach potomków dawnych Piastów, którzy w niecce Podhala, odciętej przez wieki od obcych wpływów, przechowali pieczołowicie niemal wszystkie elementy kultury królewskiej, piastowskiej Polski. Zetknięcie z góralszczyzną i entuzjazm dla niej były dla zwolenników narodowej koncepcji stylu zakopiańskiego przejawem patriotyzmu, a sam pobyt w Zakopanem swego rodzaju manifestacją polskości.
Prawda, jak to często bywa, leży pośrodku: są górale plemieniem o czysto polskich korzeniach, które wszakże żyjąc na południowych kresach przejęło wiele naleciałości obcych, zarówno w gospodarce i kulturze materialnej, jak i w gwarze, muzyce, legendach.
Osadnictwo przyszło na teren
Witkiewicza i stworzonego przezeń "stylu zakopiańskiego", pojawił się pogląd zasadniczo odmienny: widziano w góralach potomków dawnych Piastów, którzy w niecce Podhala, odciętej przez wieki od obcych wpływów, przechowali pieczołowicie niemal wszystkie elementy kultury królewskiej, piastowskiej Polski. Zetknięcie z góralszczyzną i entuzjazm dla niej były dla zwolenników narodowej koncepcji stylu zakopiańskiego przejawem patriotyzmu, a sam pobyt w Zakopanem swego rodzaju manifestacją polskości.<br> Prawda, jak to często bywa, leży pośrodku: są górale plemieniem o czysto polskich korzeniach, które wszakże żyjąc na południowych kresach przejęło wiele naleciałości obcych, zarówno w gospodarce i kulturze materialnej, jak i w gwarze, muzyce, legendach.<br> Osadnictwo przyszło na teren
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego