Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
Jezusowej ascetów na Wschodzie.
Z czasem wzorując się na systemie zastosowanym w Psałterzu odmawiano po 50 lub 150 "Zdrowaś".
Nie umiejącym czytać zalecano jako pokutę odmawianie "Ojcze nasz" w ilości odpowiadającej psalmom.
Dominikańskim braciom konwersom Kapituła Generalna (1266) zaleciła:
"Ilekroć bracia odmawiają "Ojcze nasz" na wszystkie godziny dnia, tylekroć niech przestrzegają odmawiania "Zdrowaś Mario"".
Bonawentura, generał Braci Mniejszych w latach 1257-1273, zalecał nowicjuszom: "...najpierw na cześć Boga i Błogosławionej Dziewicy codziennie wieczorem odmawiaj sto "Ojcze nasz" z "Chwała Ojcu" i tyleż "Zdrowaś Maryjo", z odpowiednimi przyklękaniami...".
W XIII i XIV w. zaczęto dołączać imię Jezus albo Jezus Chrystus do "Zdrowaś
Jezusowej ascetów na Wschodzie.<br>Z czasem wzorując się na systemie zastosowanym w Psałterzu odmawiano po 50 lub 150 "Zdrowaś".<br>Nie umiejącym czytać zalecano jako pokutę odmawianie "Ojcze nasz" w ilości odpowiadającej psalmom.<br>Dominikańskim braciom konwersom Kapituła Generalna (1266) zaleciła:<br>"Ilekroć bracia odmawiają "Ojcze nasz" na wszystkie godziny dnia, tylekroć niech przestrzegają odmawiania "Zdrowaś Mario"".<br>Bonawentura, generał Braci Mniejszych w latach 1257-1273, zalecał nowicjuszom: "...najpierw na cześć Boga i Błogosławionej Dziewicy codziennie wieczorem odmawiaj sto "Ojcze nasz" z "Chwała Ojcu" i tyleż "Zdrowaś Maryjo", z odpowiednimi &lt;orig&gt;przyklękaniami&lt;/&gt;...".<br>W XIII i XIV w. zaczęto dołączać imię Jezus albo Jezus Chrystus do "Zdrowaś
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego