Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
wystąpień przeciwko dworom. Równocześnie represje pruskie przeciwko patriotom wzmacniały niechęć do Niemców. Po więzieniach cierpieli chłopi i wyrobnicy na równi z inteligencją i szlachtą. Propaganda Związku Plebejuszy nawiązywała do haseł Manifestu krakowskiego, głosząc, że wypędziwszy Prusaków lud polski odzyska swe prawa. Kierował tą robotą wypuszczony właśnie z więzienia Stefański. Lutowy przewrót paryski pozwalał się spodziewać konfliktu między monarchiami "starej Europy" a republikańską Francją. Agenci Centralizacji chcieli włączyć Polskę w ten konflikt, wywołując powstanie we wszystkich trzech zaborach.
Stefański angażował się i w tę robotę, zarazem jednak organizował adres do króla, w którym chciał postawić publicznie sprawę niepodległości Polski.
20 marca przyszła
wystąpień przeciwko dworom. Równocześnie represje pruskie przeciwko patriotom wzmacniały niechęć do Niemców. Po więzieniach cierpieli chłopi i wyrobnicy na równi z inteligencją i szlachtą. Propaganda Związku Plebejuszy nawiązywała do haseł Manifestu krakowskiego, głosząc, że wypędziwszy Prusaków lud polski odzyska swe prawa. Kierował tą robotą wypuszczony właśnie z więzienia Stefański. Lutowy przewrót paryski pozwalał się spodziewać konfliktu między monarchiami "starej Europy" a republikańską Francją. Agenci Centralizacji chcieli włączyć Polskę w ten konflikt, wywołując powstanie we wszystkich trzech zaborach.<br>Stefański angażował się i w tę robotę, zarazem jednak organizował adres do króla, w którym chciał postawić publicznie sprawę niepodległości Polski.<br>20 marca przyszła
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego