Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wiedza i Życie
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
czasu wystarczyło, by lotnictwo sił sprzymierzonych faktycznie zniszczyło naziemną infrastrukturę Iraku przy minimalnych stratach własnych. Jedną z przyczyn tak wysokiej efektywności atakującego lotnictwa było użycie 42 samolotów szturmowych F-117, wykonanych z wykorzystaniem "niewidzialnych" technologii stealth. To skutecznie chroniło je przed wykryciem przez irackie stacje radiolokacyjne i minimalizowało ryzyko zestrzelenia przez obronę przeciwlotniczą.

SEKRETY NIEWIDZIALNOŚCI
Nie istnieją niewidzialne samoloty. Nadlatujący samolot można wykryć na wiele sposobów: za pomocą radaru, wykorzystując nasłuch elektroniczny, analizując efekty akustyczne i emisję promieniowania w podczerwieni, w końcu obserwując nieboskłon. Celem konstruktorów jest natomiast takie projektowanie samolotów, by ich wykrycie jak najbardziej utrudnić (opóźnić).
Obecnie najwięcej uwagi
czasu wystarczyło, by lotnictwo sił sprzymierzonych faktycznie zniszczyło naziemną infrastrukturę Iraku przy minimalnych stratach własnych. Jedną z przyczyn tak wysokiej efektywności atakującego lotnictwa było użycie 42 samolotów szturmowych F-117, wykonanych z wykorzystaniem "niewidzialnych" technologii stealth. To skutecznie chroniło je przed wykryciem przez irackie stacje radiolokacyjne i minimalizowało ryzyko zestrzelenia przez obronę przeciwlotniczą.<br><br>&lt;tit1&gt;SEKRETY NIEWIDZIALNOŚCI&lt;/tit1&gt;<br>Nie istnieją niewidzialne samoloty. Nadlatujący samolot można wykryć na wiele sposobów: za pomocą radaru, wykorzystując nasłuch elektroniczny, analizując efekty akustyczne i emisję promieniowania w podczerwieni, w końcu obserwując nieboskłon. Celem konstruktorów jest natomiast takie projektowanie samolotów, by ich wykrycie jak najbardziej utrudnić (opóźnić).<br>Obecnie najwięcej uwagi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego