Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
ktoś chciał igrać słowami, mógłby powiedzieć, że [parodia] jest formą panowania nad formami".
Szczególnie ważne jest tu słowo "panowanie". Bohater-narrator Gombrowicza nie przestaje opowiadać swoich nieszczęść, ściślej zaś, rozmaitych form uzależnienia, w jakie wtrącają go ludzie i ludzkie instytucje, takie jak rodzina, szkoła, czy nawet obyczaj towarzyski.
Parodia rozkłada przymus, którym pętają go inni. Ale retoryczność, nierozłącznie związana ze słowną maestrią, jest znakiem siły, która mu się pozwala wyzwolić. Wszystko potrafię powiedzieć i opowiedzieć - zdaje się powtarzać czytelnikom. Jestem równie zręczny, jak nieprzewidywalny i panując nad słowem, zapanuję także nad wami, zmuszę was, abyście mnie słuchali.
Właśnie dlatego, że taki
ktoś chciał igrać słowami, mógłby powiedzieć, że [parodia] jest formą panowania nad formami".<br>Szczególnie ważne jest tu słowo "panowanie". Bohater-narrator Gombrowicza nie przestaje opowiadać swoich nieszczęść, ściślej zaś, rozmaitych form uzależnienia, w jakie wtrącają go ludzie i ludzkie instytucje, takie jak rodzina, szkoła, czy nawet obyczaj towarzyski.<br>Parodia rozkłada przymus, którym pętają go inni. Ale retoryczność, nierozłącznie związana ze słowną maestrią, jest znakiem siły, która mu się pozwala wyzwolić. Wszystko potrafię powiedzieć i opowiedzieć - zdaje się powtarzać czytelnikom. Jestem równie zręczny, jak nieprzewidywalny i panując nad słowem, zapanuję także nad wami, zmuszę was, abyście mnie słuchali.<br>Właśnie dlatego, że taki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego