Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
Wykształca się zatem dyscyplina naukowa podejmująca intensywne badania eksperymentalne. Ma też szerokie możliwości badań teoretycznych, m.in. praw rządzących współczesnymi lodowcami, rekonstrukcji dawnych zlodowaceń (paleoglacjologia).

Polskie badania glacjologiczne

Zainteresowanie problematyką glacjologiczną w Polsce, gdzie nie ma współczesnych lodowców, jest siłą rzeczy mniejsze niż w niektórych innych krajach europejskich. Jednak polscy przyrodnicy zawsze byli związani z najaktualniejszymi prądami naukowymi, w tym odnoszącymi się do problemu wielkiej epoki lodowej. Wynikało to z istnienia jej śladów na naszych ziemiach. Z tej przyczyny preferowano studia w zakresie geomorfologii i geologii glacjalnej, w czym polscy uczeni zdobyli sobie szerokie uznanie międzynarodowe.
L. Zejszner pierwszy (1843 r
Wykształca się zatem dyscyplina naukowa podejmująca intensywne badania eksperymentalne. Ma też szerokie możliwości badań teoretycznych, m.in. praw rządzących współczesnymi lodowcami, rekonstrukcji dawnych zlodowaceń (paleoglacjologia).<br><br>&lt;tit&gt;Polskie badania glacjologiczne&lt;/&gt;<br><br> Zainteresowanie problematyką glacjologiczną w Polsce, gdzie nie ma współczesnych lodowców, jest siłą rzeczy mniejsze niż w niektórych innych krajach europejskich. Jednak polscy przyrodnicy zawsze byli związani z najaktualniejszymi prądami naukowymi, w tym odnoszącymi się do problemu wielkiej epoki lodowej. Wynikało to z istnienia jej śladów na naszych ziemiach. Z tej przyczyny preferowano studia w zakresie geomorfologii i geologii glacjalnej, w czym polscy uczeni zdobyli sobie szerokie uznanie międzynarodowe.<br> L. Zejszner pierwszy (1843 r
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego