Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
przekonanie, że także w niechrześcijańskim czy przedchrześcijańskim kręgu myśli znaleźć można pozytywne wartości etyczne. Antyczni filozofowie głosili te prawdy w sposób nie objawiony, lecz niejako naturalny; o niejednym z nich mawiało się, że jest naturaliter christianus. Stąd chyba u Bielskiego (za Konáčem) określenie "mędrcy nauk przyrodzonych".
Żywoty filozofów są słownikiem quasi-biograficznym przedstawiającym życiorysy i poglądy filozofów lub pisarzy starożytnych, średniowiecznych, także i Ojców Kościoła, a wreszcie postaci legendarnych. Do prozy narracyjnej zaliczamy Żywoty ze względu na przytoczenia fabularne, które ilustrują poglądy "mędrców", przytoczenia wprowadzone na podobnej zasadzie jak egzempla w kazaniach.
W wielu wypadkach mówiliśmy o powstawaniu sztuki narracyjnej jako
przekonanie, że także w niechrześcijańskim czy przedchrześcijańskim kręgu myśli znaleźć można pozytywne wartości etyczne. Antyczni filozofowie głosili te prawdy w sposób nie objawiony, lecz niejako naturalny; o niejednym z nich mawiało się, że jest naturaliter christianus. Stąd chyba u Bielskiego (za Konáčem) określenie "mędrcy nauk przyrodzonych".<br>Żywoty filozofów są słownikiem quasi-biograficznym przedstawiającym życiorysy i poglądy filozofów lub pisarzy starożytnych, średniowiecznych, także i Ojców Kościoła, a wreszcie postaci legendarnych. Do prozy narracyjnej zaliczamy Żywoty ze względu na przytoczenia fabularne, które ilustrują poglądy "mędrców", przytoczenia wprowadzone na podobnej zasadzie jak egzempla w kazaniach.<br>W wielu wypadkach mówiliśmy o powstawaniu sztuki narracyjnej jako
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego