Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
zbrojnej na Bałkany, podjęcia wojny o niepodległość Grecji. Oficerowie "jakobińskich" przekonań, jak Konopka i Dembowski, nawiązywali stosunki z tajnymi związkami republikańskimi we Francji, Włoszech i Niemczech, w imię obalenia tyranii Bonapartego. Policja francuska zdawała sobie sprawę z tych nastrojów, toteż Bonaparte umyślił rozproszyć po świecie niewygodnych polskich żołnierzy.
W 1802 r. jedna półbrygada polska (3,7 tys. ludzi) została wysłana na wyspę San Domingo. W rok później wyprawiono tamże drugą półbrygadę; trzecia wraz z pułkiem jazdy (ok. 4 tys. ludzi) została we Włoszech. Polacy bili się znowu w latach 1805-1806 pod Wenecją, a potem w Kalabrii.
Wyspa San Domingo (Haiti
zbrojnej na Bałkany, podjęcia wojny o niepodległość Grecji. Oficerowie "jakobińskich" przekonań, jak Konopka i Dembowski, nawiązywali stosunki z tajnymi związkami republikańskimi we Francji, Włoszech i Niemczech, w imię obalenia tyranii Bonapartego. Policja francuska zdawała sobie sprawę z tych nastrojów, toteż Bonaparte umyślił rozproszyć po świecie niewygodnych polskich żołnierzy.<br>W 1802 r. jedna półbrygada polska (3,7 tys. ludzi) została wysłana na wyspę San Domingo. W rok później wyprawiono tamże drugą półbrygadę; trzecia wraz z pułkiem jazdy (ok. 4 tys. ludzi) została we Włoszech. Polacy bili się znowu w latach 1805-1806 pod Wenecją, a potem w Kalabrii.<br>Wyspa San Domingo (Haiti
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego