Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Almanach Humanistyczny "Bez wiedzy i zgody..."
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1986
póki pozostawał w jakimś sensie rewizjonistą.
BCh: Mnie oczywiście przekonuje moje wyjaśnienie. A wydaje mi się też, że można się nim posłużyć do zrozumienia pewnej linii rozwojowej w pisarstwie filozoficznym Kołakowskiego.
Przedtem ważne zastrzeżenie. Przedstawię schemat ewolucji poglądów Kołakowskiego. Ale tu też - podobnie jak poprzednio - mam na uwadze swego rodzaju racjonalną rekonstrukcję postawy czy potrzeby, która filozofowanie Kołakowskiego uruchamia.
Pierwsza faza to marksizm, przeżywany i uprawiany jako najogólniejsza i ostateczna forma wszystkiego. Tu potrzeba Absolutu dochodzi do głosu, moim zdaniem, w niezmąconej postaci.
Ale oto okazuje się - druga faza - że marksizm bynajmniej nie prowadzi do Absolutu. Prowadzi do relatywizmu, historyzmu, instrumentalizmu
póki pozostawał w jakimś sensie rewizjonistą.&lt;/&gt;<br> &lt;hi&gt;BCh&lt;/hi&gt;: &lt;who5&gt;Mnie oczywiście przekonuje moje wyjaśnienie. A wydaje mi się też, że można się nim posłużyć do zrozumienia pewnej linii rozwojowej w pisarstwie filozoficznym Kołakowskiego.<br> Przedtem ważne zastrzeżenie. Przedstawię schemat ewolucji poglądów Kołakowskiego. Ale tu też - podobnie jak poprzednio - mam na uwadze swego rodzaju racjonalną rekonstrukcję postawy czy potrzeby, która filozofowanie Kołakowskiego uruchamia.<br> Pierwsza faza to marksizm, przeżywany i uprawiany jako najogólniejsza i ostateczna forma wszystkiego. Tu &lt;hi&gt;potrzeba Absolutu&lt;/hi&gt; dochodzi do głosu, moim zdaniem, w niezmąconej postaci.<br> Ale oto okazuje się - druga faza - że marksizm bynajmniej nie prowadzi do Absolutu. Prowadzi do relatywizmu, historyzmu, instrumentalizmu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego