Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
zbyt wybredny w doborze akceptora elektronów, które przekazywać może różnym nadtlenkom - przede wszystkim nadtlenkom lipidów, choć prawdopodobnie redukuje również nadtlenki kwasów nukleinowych i białek. W takich reakcjach nadtlenek organiczny (ROOH) zostaje zredukowany do odpowiedniego alkoholu (ROH):

W przypadku nadtlenku lipidu oznacza to, że nie może on stać się zarzewiem reinicjacji reakcji łańcuchowej; peroksydaza glutationowa hamuje więc proces peroksydacji lipidów.
Jakiś czas temu pisano o "peroksydazie glutationowej niezależnej od selenu", również katalizującej reakcję redukcji nadtlenków lipidów przez glutation. Okazało się, że chodzi o niektóre z transferaz glutationowych (E.C. 3.1.2.7) (do których jeszcze wrócimy; p. 2.3.3).
Są to
zbyt wybredny w doborze akceptora elektronów, które przekazywać może różnym nadtlenkom - przede wszystkim nadtlenkom lipidów, choć prawdopodobnie redukuje również nadtlenki kwasów nukleinowych i białek. W takich reakcjach nadtlenek organiczny (ROOH) zostaje zredukowany do odpowiedniego alkoholu (ROH):<br>&lt;gap&gt;<br>W przypadku nadtlenku lipidu oznacza to, że nie może on stać się zarzewiem reinicjacji reakcji łańcuchowej; peroksydaza glutationowa hamuje więc proces peroksydacji lipidów.<br>Jakiś czas temu pisano o "peroksydazie glutationowej niezależnej od selenu", również katalizującej reakcję redukcji nadtlenków lipidów przez glutation. Okazało się, że chodzi o niektóre z transferaz glutationowych (E.C. 3.1.2.7) (do których jeszcze wrócimy; p. 2.3.3).<br>Są to
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego