Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Życie
Nr: 04.01
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
sprzeczności z zasługami Jelcyna dla demokracji.
Z jednej strony stworzył on formalne ramy pierwszego demokratycznego ustroju w dziejach Rosji, za jego rządów przeprowadzano pierwsze demokratyczne i wolne wybory. Z drugiej strony na razie nic z tego w praktyce nie wynika. Rosją rządzi oligarchia, konglomerat starej nomenklatury, ludzi b. KGB, ekonomicznych reformatorów, tzw. nowych Rosjan z kręgów biznesu i faworytów Jelcyna. Rola władz ustawodawczych, ciał przedstawicielskich jest formalnie, a zwłaszcza w praktyce, znacznie ograniczona.
Od stłumienia siłą buntu parlamentu w 1993 roku nic już w Rosji nie było takie samo. Młoda demokracja została siłą wtłoczona w ramy półautorytarnej republiki prezydenckiej.
Jelcyn nie
sprzeczności z zasługami Jelcyna dla demokracji. <br>Z jednej strony stworzył on formalne ramy pierwszego demokratycznego ustroju w dziejach Rosji, za jego rządów przeprowadzano pierwsze demokratyczne i wolne wybory. Z drugiej strony na razie nic z tego w praktyce nie wynika. Rosją rządzi oligarchia, konglomerat starej nomenklatury, ludzi b. KGB, ekonomicznych reformatorów, tzw. nowych Rosjan z kręgów biznesu i faworytów Jelcyna. Rola władz ustawodawczych, ciał przedstawicielskich jest formalnie, a zwłaszcza w praktyce, znacznie ograniczona. <br>Od stłumienia siłą buntu parlamentu w 1993 roku nic już w Rosji nie było takie samo. Młoda demokracja została siłą wtłoczona w ramy &lt;orig&gt;półautorytarnej&lt;/&gt; republiki prezydenckiej. <br>Jelcyn nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego