Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
o charakterze encyklopedycznym, wśród których wymienił dzieła W. Tylkowskiego, K. Wieruszowskiego i w. Bystrzonowskiego pisząc, że "krzewiły one ciemnotę, fanatyzm i zabobon, choć... treść ich nie zawsze była jednolita obejmując w niektórych przypadkach także wiadomości nie pozbawione sensu i znaczenia".
W ostatnim okresie jednak pojawiły się wypowiedzi zmierzające do zdecydowanej rewizji tych ocen. Zapoczątkował je S. Grzybowski stwierdzając, że Nowe Ateny były pierwszym tego rodzaju dziełem w literaturze polskiej i przez to autor ich nie miał gotowych wzorów. Zasługuje więc "na wnikliwe rozpatrzenie i analizę, o którą nie pokusił się nikt z potępiających je bezapelacyjnie krytyków".
Według S. Grzybowskiego Chmielowski, przygotowując
o charakterze encyklopedycznym, wśród których wymienił dzieła W. Tylkowskiego, K. Wieruszowskiego i w. Bystrzonowskiego pisząc, że "krzewiły one ciemnotę, fanatyzm i zabobon, choć... treść ich nie zawsze była jednolita obejmując w niektórych przypadkach także wiadomości nie pozbawione sensu i znaczenia".<br> W ostatnim okresie jednak pojawiły się wypowiedzi zmierzające do zdecydowanej rewizji tych ocen. Zapoczątkował je S. Grzybowski stwierdzając, że &lt;hi rend="italic"&gt;Nowe Ateny&lt;/hi&gt; były pierwszym tego rodzaju dziełem w literaturze polskiej i przez to autor ich nie miał gotowych wzorów. Zasługuje więc "na wnikliwe rozpatrzenie i analizę, o którą nie pokusił się nikt z potępiających je bezapelacyjnie krytyków".<br> Według S. Grzybowskiego Chmielowski, przygotowując
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego