Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Świat i Podróże
Nr: 12
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
w 1969 roku wyłączono z niego 12 hektarów gruntu wraz z parkiem i zabudową, przeznaczając je na ośrodek kultury. Decyzja ta miała artystyczne uzasadnienie, gdyż w Orońsku przebywał i tworzył jeden z najznakomitszych polskich malarzy XIX wieku - Józef Brandt. Tematem jego obrazów były realistyczne, pełne życia sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe.
Pałac, w którym mieszkał Brandt, jest dziś muzeum, ze stałą ekspozycją jego dzieł, portretów kolejnych właścicieli, doskonale zachowanymi meblami, przedmiotami codziennego użytku, a nawet łóżkiem, w którym sypiał.
Warto nadmienić, że Józef Brandt należy do tych malarzy, których kolekcjonerzy poszukują nieustannie, płacąc za jego obrazy najwyższe ceny.
Począwszy od 1965
w 1969 roku wyłączono z niego 12 hektarów gruntu wraz z parkiem i zabudową, przeznaczając je na ośrodek kultury. Decyzja ta miała artystyczne uzasadnienie, gdyż w Orońsku przebywał i tworzył jeden z najznakomitszych polskich malarzy XIX wieku - Józef Brandt. Tematem jego obrazów były realistyczne, pełne życia sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe.<br>Pałac, w którym mieszkał Brandt, jest dziś muzeum, ze stałą ekspozycją jego dzieł, portretów kolejnych właścicieli, doskonale zachowanymi meblami, przedmiotami codziennego użytku, a nawet łóżkiem, w którym sypiał.<br>Warto nadmienić, że Józef Brandt należy do tych malarzy, których kolekcjonerzy poszukują nieustannie, płacąc za jego obrazy najwyższe ceny.<br>Począwszy od 1965
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego