Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2908
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
zbrodni. Nie znam ludzi, którzy scenę finałową oglądali z przyjemnością, choć pewnie są i tacy.

Rozum i emocje
Polskie prawo wykonawcze nie przewidywało przy egzekucji obecności sędziego, co mogłoby zwiększać poczucie jego odpowiedzialności za wyrok. Ale też nie dopuszczało, aby z egzekucji, jak w Ameryce, robić makabryczne widowisko z udziałem rodziny i dziennikarzy.
Zanim wprowadzono moratorium na wykonywanie kary śmierci, tajemnicę ostatnich minut "tryumfu sprawiedliwości" dzielili między siebie - oprócz wykonawcy wyroku - prokurator, naczelnik więzienia i lekarz, do których na życzenie skazańca, mogli dołączyć duchowny i obrońca.
Kto brał kiedykolwiek udział w egzekucji, nie chce o tym mówić. Jakkolwiek nazwać wykonanie wyroku
zbrodni. Nie znam ludzi, którzy scenę finałową oglądali z przyjemnością, choć pewnie są i tacy.<br><br>&lt;tit1&gt;Rozum i emocje&lt;/&gt;<br>Polskie prawo wykonawcze nie przewidywało przy egzekucji obecności sędziego, co mogłoby zwiększać poczucie jego odpowiedzialności za wyrok. Ale też nie dopuszczało, aby z egzekucji, jak w Ameryce, robić makabryczne widowisko z udziałem rodziny i dziennikarzy.<br>Zanim wprowadzono moratorium na wykonywanie kary śmierci, tajemnicę ostatnich minut "&lt;q&gt;tryumfu sprawiedliwości&lt;/&gt;" dzielili między siebie - oprócz wykonawcy wyroku - prokurator, naczelnik więzienia i lekarz, do których na życzenie skazańca, mogli dołączyć duchowny i obrońca.<br>Kto brał kiedykolwiek udział w egzekucji, nie chce o tym mówić. Jakkolwiek nazwać wykonanie wyroku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego