Typ tekstu: Książka
Autor: Strzałkowski Adam
Tytuł: O siłach rządzących światem
Rok: 1996
podstawie, przyjmując obraz Kopernika Układu Słonecznego, Kepler formułuje słynne, nazwane jego imieniem, prawa ruchu planet:
I. Planety krążą dokoła Słońca po elipsach i Słońce znajduje się w jednym z ognisk elipsy (rys. 2.5).
II. Jeżeli ze Słońca wykreślimy linię do planety, to w równych odstępach czasu linia ta zakreśla równe pola (rys. 2.6). Znajdując się dalej od Słońca na orbicie, planeta porusza się zatem wolniej.
III. Istnieje związek między okresem obiegu orbity a średnią odległością planety od Słońca (rys. 2.7). Im rozmiary orbity są większe, tym dłuższy jest jej okres obiegu.
Wielkim triumfem teorii grawitacji Newtona było wyprowadzenie
podstawie, przyjmując obraz Kopernika Układu Słonecznego, Kepler formułuje słynne, nazwane jego imieniem, prawa ruchu planet: <br>I. Planety krążą dokoła Słońca po elipsach i Słońce znajduje się w jednym z ognisk elipsy (rys. 2.5).<br>&lt;page nr=19&gt; II. Jeżeli ze Słońca wykreślimy linię do planety, to w równych odstępach czasu linia ta zakreśla równe pola (rys. 2.6). Znajdując się dalej od Słońca na orbicie, planeta porusza się zatem wolniej.<br>III. Istnieje związek między okresem obiegu orbity a średnią odległością planety od Słońca (rys. 2.7). Im rozmiary orbity są większe, tym dłuższy jest jej okres obiegu.<br>Wielkim triumfem teorii grawitacji Newtona było wyprowadzenie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego