Typ tekstu: Książka
Autor: Przybylski Jerzy
Tytuł: Marynarze w walce o niepodległość Polski (1918-1920)
Rok: 1999
Poniewież - Orany - Lida - Słonim - rzeka Szczara - Kanał Ogińskiego - Pińsk - Sarny i dalej, do pozycji Frontu Galicyjskiego.
4 kwietnia 1919 r. Sejm Ustawodawczy w Warszawie podjął dwie istotne - dla dalszego rozwoju sytuacji na froncie litewsko-białoruskim - uchwały. Jedna z nich, powstała na podstawie wniosku PPS, uznawała prawo Litwinów i Białorusinów do rozporządzania własnym losem, a druga wzywała rząd i naczelne dowództwo polskie do wysiłku, by "obszary północno-wschodnie Polski z ich stolicą Wilnem zostały uwolnione od najazdu bolszewickiego i przyłączone ściśle do Rzeczypospolitej Polskiej".
Wychodząc naprzeciw ustaleniom zawartym w tej uchwale, Wódz Naczelny już 26 marca odbył w Brześciu nad Bugiem naradę
Poniewież - Orany - Lida - Słonim - rzeka Szczara - Kanał Ogińskiego - Pińsk - Sarny i dalej, do pozycji Frontu Galicyjskiego.<br>4 kwietnia 1919 r. Sejm Ustawodawczy w Warszawie podjął dwie istotne - dla dalszego rozwoju sytuacji na froncie litewsko-białoruskim - uchwały. Jedna z nich, powstała na podstawie wniosku PPS, uznawała prawo Litwinów i Białorusinów do rozporządzania własnym losem, a druga wzywała rząd i naczelne dowództwo polskie do wysiłku, by "obszary północno-wschodnie Polski z ich stolicą Wilnem zostały uwolnione od najazdu bolszewickiego i przyłączone ściśle do Rzeczypospolitej Polskiej".<br>Wychodząc naprzeciw ustaleniom zawartym w tej uchwale, Wódz Naczelny już 26 marca odbył w Brześciu nad Bugiem naradę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego