Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
dużym stopniu jest zależne od indywidualnych cech misy i jej zlewni. Znane są przypadki, że jeziora leżące blisko siebie mają zupełnie odmienną podatność na wypełnianie ich mis (ryc. 81).
Zabagnianie i wypłycanie jezior może zachodzić nie tylko przez zarastanie dna od płycizn, ale również od góry, tj. przez narastanie i rozprzestrzenianie się kożucha roślinnego, tzw. pła, występującego szczególnie często w jeziorach o niewielkiej mineralizacji wód. Główną jego masę stanowią mchy torfiaste. Jakkolwiek kożuch narasta od brzegu, stanowiąc zwartą pokrywę roślinną, często rozrywa się, formując pływające wyspy. Obumarłe części roślin, opadając na dno, powodują wypłycanie misy jeziornej.
Przyrost masy biogennej w misach
dużym stopniu jest zależne od indywidualnych cech misy i jej zlewni. Znane są przypadki, że jeziora leżące blisko siebie mają zupełnie odmienną podatność na wypełnianie ich mis (ryc. 81).<br>Zabagnianie i wypłycanie jezior może zachodzić nie tylko przez zarastanie dna od płycizn, ale również od góry, tj. przez narastanie i rozprzestrzenianie się kożucha roślinnego, tzw. pła, występującego szczególnie często w jeziorach o niewielkiej mineralizacji wód. Główną jego masę stanowią mchy torfiaste. Jakkolwiek kożuch narasta od brzegu, stanowiąc zwartą pokrywę roślinną, często rozrywa się, formując pływające wyspy. Obumarłe części roślin, opadając na dno, powodują wypłycanie misy jeziornej.<br>Przyrost masy biogennej w misach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego