Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
na to, że od temperatury zależy wiele parametrów fizycznych, skonstruowano wiele rodzajów przyrządów służących do pomiarów temperatury powietrza. Ogólnie biorąc, termometry stosowane w pomiarach meteorologicznych można podzielić na cieczowe, deformacyjne, oporowe oraz termoelektryczne.
Do najczęściej używanych na stacjach meteorologicznych należą termometry, w których wykorzystano zjawisko objętościowej rozszerzalności cieplnej cieczy, najczęściej rtęci lub alkoholu. W innych rodzajach termometrów wykorzystano zjawisko liniowego odkształcania ciał pod wpływem zmian temperatury (termometry deformacyjne), związek oporu elektrycznego przewodników i półprzewodników ze zmianami temperatury (termometry oporowe), a także zdolność do powstawania siły termoelektrycznej w obwodzie złożonym z różnych materiałów, których spojenia mają różną temperaturę.
Posługując się termometrami cieczowymi
na to, że od temperatury zależy wiele parametrów fizycznych, skonstruowano wiele rodzajów przyrządów służących do pomiarów temperatury powietrza. Ogólnie biorąc, termometry stosowane w pomiarach meteorologicznych można podzielić na cieczowe, deformacyjne, oporowe oraz termoelektryczne.<br> Do najczęściej używanych na stacjach meteorologicznych należą termometry, w których wykorzystano zjawisko objętościowej rozszerzalności cieplnej cieczy, najczęściej rtęci lub alkoholu. W innych rodzajach termometrów wykorzystano zjawisko liniowego odkształcania ciał pod wpływem zmian temperatury (termometry deformacyjne), związek oporu elektrycznego przewodników i półprzewodników ze zmianami temperatury (termometry oporowe), a także zdolność do powstawania siły termoelektrycznej w obwodzie złożonym z różnych materiałów, których spojenia mają różną temperaturę.<br> Posługując się termometrami cieczowymi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego