Typ tekstu: Książka
Autor: Strzałkowski Adam
Tytuł: O siłach rządzących światem
Rok: 1996
Linie sił tego pola zaczynają się na biegunie N, kończą na biegunie S. W polu tym na magnes wywierana będzie pewna siła.
Możemy teraz zająć się bliżej zjawiskami związanymi z przepływem prądu elektrycznego. Oersted stwierdził, że na sztabkę magnetyczną ustawioną w pobliżu przewodu, przez który płynie prąd, działać będą siły (rys.
3.11). Pod wpływem tych sił sztabka odchyli się od pierwotnego kierunku. Ponieważ na sztabkę magnetyczną działają siły w polu magnetycznym, stąd wniosek, że prąd przepływający przez przewód wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Wielkość tego pola określa prawo znalezione przez dwu fizyków francuskich, Biota i Savarta.
Wielkość tego pola pochodząca
Linie sił tego pola zaczynają się na biegunie N, kończą na biegunie S. W polu tym na magnes wywierana będzie pewna siła.<br>Możemy teraz zająć się bliżej zjawiskami związanymi z przepływem prądu elektrycznego. Oersted stwierdził, że na sztabkę magnetyczną ustawioną w pobliżu przewodu, przez który płynie prąd, działać będą siły (rys.<br>3.11). Pod wpływem tych sił sztabka odchyli się od pierwotnego kierunku. Ponieważ na sztabkę magnetyczną działają siły w polu magnetycznym, stąd wniosek, że prąd przepływający przez przewód wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Wielkość tego pola określa prawo znalezione przez dwu fizyków francuskich, Biota i Savarta.<br>Wielkość tego pola pochodząca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego