Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
prowadzącej do mistrzowskich osiągnięć. Uroda siwaków jest, żeby tak powiedzieć, ostateczna. Można zrobić naczynie inne, ale dzban, z warsztatu dobrego garncarza, jest kształtem absolutnie doskonałym, czystym pięknem. Nie może więc dziwić, że siwaki identyczne z tymi, jakie powstają jeszcze dziś, archeolodzy odnaleźli w wykopaliskach z XVII w. (Drohiczyn).
Do najdawniejszych rzemiosł należy też tkactwo. Konstrukcja warsztatu nie uległa w istocie zmianie, toteż znane nam z XVII w. pasiaki niewiele różnią się od tkanych obecnie. Warsztat sprawia zresztą, że także wśród Indian peruwiańskich zdarzają się pasiaki, które łatwo wziąć za... łowickie.
Warsztat tkacki i koło garncarskie określają charakter, formę wytworu niezmiennego od
prowadzącej do mistrzowskich osiągnięć. Uroda siwaków jest, żeby tak powiedzieć, ostateczna. Można zrobić naczynie inne, ale dzban, z warsztatu dobrego garncarza, jest kształtem absolutnie doskonałym, czystym pięknem. Nie może więc dziwić, że siwaki identyczne z tymi, jakie powstają jeszcze dziś, archeolodzy odnaleźli w wykopaliskach z XVII w. (Drohiczyn). <br>Do najdawniejszych rzemiosł należy też tkactwo. Konstrukcja warsztatu nie uległa w istocie zmianie, toteż znane nam z XVII w. pasiaki niewiele różnią się od tkanych obecnie. Warsztat sprawia zresztą, że także wśród Indian peruwiańskich zdarzają się pasiaki, które łatwo wziąć za... łowickie. <br>Warsztat tkacki i koło garncarskie określają charakter, formę wytworu niezmiennego od
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego