Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
niej do głosu elementy rewolucyjne i plebejskie. Kraj żył nadal myślą oświeceniową, lecz zaczęły w niej brać górę tendencje konserwatywne.
Także w literaturze i sztuce obowiązywały nadal kanony XVIII w., stosowane jednak w sposób coraz mniej oryginalny i twórczy. W ciągu prawie ćwierć wieku obowiązywał klasycyzm - naśladownictwo wzorów greckich i rzymskich, przyswajanych za pośrednictwem Francji.
III rozbiór Rzplitej przyniósł rozproszenie warszawskiego środowiska kulturalnego.
Upadło też znaczenie wiejskich rezydencji magnackich jako lokalnych ośrodków życia dworskiego; charakter ten do 1830 r. utrzymały już tylko Puławy Czartoryskich.
Zamożna szlachta spędzała czas w swych majątkach, parę razy do roku zjeżdżając się w większym mieście dla
niej do głosu elementy rewolucyjne i plebejskie. Kraj żył nadal myślą oświeceniową, lecz zaczęły w niej brać górę tendencje konserwatywne.<br>Także w literaturze i sztuce obowiązywały nadal kanony XVIII w., stosowane jednak w sposób coraz mniej oryginalny i twórczy. W ciągu prawie ćwierć wieku obowiązywał klasycyzm - naśladownictwo wzorów greckich i rzymskich, przyswajanych za pośrednictwem Francji.<br>III rozbiór Rzplitej przyniósł rozproszenie warszawskiego środowiska kulturalnego.<br>Upadło też znaczenie wiejskich rezydencji magnackich jako lokalnych ośrodków życia dworskiego; charakter ten do 1830 r. utrzymały już tylko Puławy Czartoryskich.<br>Zamożna szlachta spędzała czas w swych majątkach, parę razy do roku zjeżdżając się w większym mieście dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego