Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwietnik
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
na spodniej stronie blaszek liściowych. Wysysają z rośliny sok, co jest powodem powstawania żółtawych plam na liściach, które później całe się odbarwiają, zasychają i opadają. Mączliki utrudniają również roślinom proces fotosyntezy, gdyż aparaty szparkowe liścia są zalepiane odchodami szkodników, tzw. rosą miodową, na której często rozwijają się dodatkowo czarne grzyby-sadzaki.
Samica mączlika składa codziennie do dwóch jaj, z których wkrótce wylęgają się płaskie żółtozielone larwy. Początkowo są ruchliwe, lecz wkrótce przekształcają się w owalne nieruchome twory, zwane pupariami. Po kilku dniach wychodzą z nich dorosłe uskrzydlone owady.
Jak z nimi walczyć?
Ogrodnicy zwalczają mączliki środkami chemicznymi. Niestety, przeważnie są one
na spodniej stronie blaszek liściowych. Wysysają z rośliny sok, co jest powodem powstawania żółtawych plam na liściach, które później całe się odbarwiają, zasychają i opadają. Mączliki utrudniają również roślinom proces fotosyntezy, gdyż aparaty szparkowe liścia są zalepiane odchodami szkodników, tzw. rosą miodową, na której często rozwijają się dodatkowo czarne grzyby-sadzaki.<br>Samica mączlika składa codziennie do dwóch jaj, z których wkrótce wylęgają się płaskie żółtozielone larwy. Początkowo są ruchliwe, lecz wkrótce przekształcają się w owalne nieruchome twory, zwane pupariami. Po kilku dniach wychodzą z nich dorosłe uskrzydlone owady.<br>&lt;tit1&gt;Jak z nimi walczyć?&lt;/tit1&gt;<br>Ogrodnicy zwalczają mączliki środkami chemicznymi. Niestety, przeważnie są one
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego