Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 02.22
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
roślinie. Wprowadzona w 1806 r. przez Napoleona blokada Europy, uniemożliwiła import z Ameryki Południowej popularnego środka przeciwbólowego - chininy.
Z konieczności zaczęto szukać preparatu zastępczego. Przypomniano sobie wówczas o leczniczych właściwościach soku z kory wierzbowej. W 1828 r. profesor farmacji z Monachium Johann Buchner rozpoczął produkcję masy z kory wierzbowej, zwanej salicylem. Rok później francuscy naukowcy przekształcili salicylan w formę krystaliczną.
Lek najbliższy współcześnie używanej formie wyprodukował profesor Heinrich Dreser, z laboratorium niemieckiej firmy "Bayer". Specyfik został nazwany "Aspirin" i 6 marca 1899 roku - opatentowany.

Jak powstały tabletki

Aspiryna, tak jak prawie wszystkie leki w tym okresie, produkowana była w formie proszku
roślinie. Wprowadzona w 1806 r. przez Napoleona blokada Europy, uniemożliwiła import z Ameryki Południowej popularnego środka przeciwbólowego - chininy.<br>Z konieczności zaczęto szukać preparatu zastępczego. Przypomniano sobie wówczas o leczniczych właściwościach soku z kory wierzbowej. W 1828 r. profesor farmacji z Monachium Johann Buchner rozpoczął produkcję masy z kory wierzbowej, zwanej salicylem. Rok później francuscy naukowcy przekształcili salicylan w formę krystaliczną.<br>Lek najbliższy współcześnie używanej formie wyprodukował profesor Heinrich Dreser, z laboratorium niemieckiej firmy "Bayer". Specyfik został nazwany "Aspirin" i 6 marca 1899 roku - opatentowany.<br><br>&lt;tit&gt;Jak powstały tabletki&lt;/&gt;<br><br>Aspiryna, tak jak prawie wszystkie leki w tym okresie, produkowana była w formie proszku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego