Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Życie Literackie
Nr: 18
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1979
poczucie, że jest się dodatkiem do maszyn lub ich agregatów. Logika alienacji człowieka pracującego w tym systemie nie traci swych apokaliptycznych perspektyw. Na szczególną właściwość tej sytuacji zwraca uwagę Erich Fromm:

Nuda jest wg Fromma jedną z najstraszniejszych plag. Przypomnieć trzeba, dla uniknięcia łatwego błędu, ważne wciąż spostrzeżenie, że maszyna sama z siebie nie jest ani dobra ani zła. Nuda w społeczeństwie zdominowanym przez technikę, bierze się stąd, że człowiek pracy stał się tylko instrumentem. Na nic nie ma wpływu i za nic nie ponosi odpowiedzialności nie tylko w miejscu pracy, ale i w życiu publicznym.
Wszystko, co dotychczas powiedzieliśmy, obowiązuje
poczucie, że jest się dodatkiem do maszyn lub ich agregatów. Logika alienacji człowieka pracującego w tym &lt;page nr=4&gt; systemie nie traci swych apokaliptycznych perspektyw. Na szczególną właściwość tej sytuacji zwraca uwagę &lt;name type="person"&gt;Erich Fromm&lt;/&gt;:<br>&lt;gap&gt;<br> Nuda jest wg &lt;name type="person"&gt;Fromma&lt;/&gt; jedną z najstraszniejszych plag. Przypomnieć trzeba, dla uniknięcia łatwego błędu, ważne wciąż spostrzeżenie, że maszyna sama z siebie nie jest ani dobra ani zła. Nuda w społeczeństwie zdominowanym przez technikę, bierze się stąd, że człowiek pracy stał się tylko instrumentem. Na nic nie ma wpływu i za nic nie ponosi odpowiedzialności nie tylko w miejscu pracy, ale i w życiu publicznym.<br> Wszystko, co dotychczas powiedzieliśmy, obowiązuje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego